ישמח חתני: איך לארגן חתונה חרדית

חופה בחוץ

למרות הטרנד ההולך ותופס תאוצה במיוחד בקרב האוכלוסייה החילונית בארץ, להתחתן בטקסים אזרחיים בחו"ל או בארץ, או אפילו לא להתחתן כלל, עדיין, אנשים רבים מבקשים לערוך טקס נישואין כדת וכדין, כלומר, לחתום על הכתובה, להצטלם, להחליף טבעות, להיכנס לחדר הייחוד, ולהעניק לחיים המשותפים החדשים נופך של התחלה אפופת קדושה.

עכשיו קחו את הקסם הזה והכפילו אותו במאה, או במיליון, ותקבלו את האווירה אותה ניתן להשיג רק בחתונה חרדית. מאמר זה סוקר את המאפיינים העיקריים של טקסי נישואין בקהילה החרדית. יש בהם את הרגש. יש בהם את האהבה. והכי חשוב, יש את האולם הנכון.

הקסם מתחיל עם צום ונגמר עם ארוחת מלכים

ביום חתונתה, הכלה צמה. לא בגלל דרישות הדת, אלא פשוט בגלל הסיבות הרגילות: לכי תכניסי משהו לפה כשאת כל כך מתרגשת. מצד שני, ההלכה אכן מורה לבני זוג שעומדים להינשא, להתחיל את יום חתונתם בצום, מהזריחה ועד למועד הטקס הנערך בשקיעה. הסיבה היא שיום החתונה נחשב ליום קדוש ממש כמו, אם לא יותר, מיום כיפור.

זהו היום בו נשמת בני הזוג הופכת לנשמה מושלמת אחת, והצום מאפשר להם להתאחד בינם לבין עצמם, ועם הבורא. אך אל דאגה. בחדר הייחוד ממתינה להם הארוחה המוגשת על ידי נותני השירות של האולם. כי לפני הדאגה לאורחים, שהיא ערך עליון בפני עצמו בתודעת בעלי אולם האירועים ויטראז', קיימת הדאגה לבני הזוג, רווחתם ואושרם מהערב המיוחד שלהם.

טקס קבלת הפנים האופייני לחתונה חרדית שונה לחלוטין מהטקס המוכר בחתונות חילוניות

חילונים נוטים לבחור את אולם האירועים שלהם תוך הצבת דגש מיוחד על סגנון הקייטרינג שיוגש בשלב קבלת הפנים של האורחים.

המטרה היא להציע לאורחים מספיק מזונות ומשקאות שישקיטו להם את הרעב עד תחילת טקס החופה, כשהזוג הטרי יפסע לאורך השביל המוביל אל החופה, לקול תרועת האורחים ולצלילי השיר האהוב עליהם שנבחר להיות מסמר הערב.

אבל קבלת הפנים בחתונה חרדית מאורגנת אחרת לגמרי

במגזר החרדי, המנהג הוא שהאורחים מגיעים לשני טקסי קבלת פנים שנערכים באולם. כן. אחד לגברים ואחד לנשים. והיחס שניתן לחתן ולכלה שווה ליחס שניתן למלך ומלכה. הכלה יושבת על כיסא "מלכותי" מפואר המוצע על ידי מארגני הטקס המקצועיים של האולם, והיא מוקפת בבנות המשפחה וחברותיה.

במקביל, ובצדו השני של האולם, החתן חוגג עם בני משפחתו וחבריו, בשירים, בריקודים, ובשמחה אמיתית שיוצאת מהלב. אז כן. המנה הראשונה בקייטרינג המשובח של אולם ויטראז' מוגשת רק לאחר טקס החופה המרגש שכל כך מאפיין חתונה חרדית.

הכתובה מוקראת בקול צלול וברור

טקס הקראת הכתובה הוא הטקס הכי מרגש בחתונה חרדית. הרב מקריא את הכתובה כפי שהיא נכתבה בשפת המקור: ארמית, והיא מפרטת את כל החובות אותן לוקח על עצמו החתן במעמד זה. הוא מתחייב לפרנס את אשתו, להגן עליה, לספק לה קורת גג, מזון והלבשה, ולהיות קשוב לצרכיה.

הדת מציבה דגש מיוחד על רווחת האישה ואושרה, ולא ניתן לסיים שום טקס של חתונה חרדית מבלי להבין את תנאי הכתובה במלואם ולפרטי פרטיהם, כולל הכרזת הסכום הכספי לו מתחייב החתן. זהו חוזה משפטי לכל דבר ועניין, התקף גם בחתונות חילוניות, למרות ששם הכתובה מוקראת בעברית ומתובלת במעט הומור מצד הרב.

אז מה למדנו על חתונה חרדית?

חתונה חרדית היא אחד הטקסים המרגשים ביותר הנערכים באולם האירועים המפואר של ויטראז', לצד הקייטרינג היוקרתי האיכותי, המוסיקה המשובחת, והאירוח המושלם, צפויה לכם חוויה מהנה, שלא לומר קדושה וקסומה.