חתונה דתית – איך היא נראית כיום לעומת לפני עשור?

חופה חרדיתהקהילה הדתית היא אמנם קהילה שמרנית, מקובעת וסגורה מאוד, אך זה לא אומר שגם הם לא מתפתחים ומשתדרגים עם השנים. הקהילה החרדית מעורבת כיום יותר ויותר בתחום העסקי, בתחום התעסוקתי ואפילו בתחום הקולינרי. זה רק טבעי שהקהילה הזו תרצה להתפתח, בתוך המגבלות שלה כמובן.

אז והיום

תחום שהתפתח מאוד בעשור האחרון זהו דווקא תחום החתונות החרדיות. כידוע, בעולם החרדי נערכות מדי שנה אלפי חתונות וכשעושים משהו כל כך הרבה, מן הסתם יודעים לקחת אותו צעד קדימה, גם אם זה לוקח זמן. אי אפשר להשוות בין החתונות החרדיות שנערכו לפני עשור, לבין החתונות שנערכות היום.

בכל חתונה דתית יש כמה כללי בסיס. החתונה תהיה על פי דת משה וישראל, היא תהיה כשרה כמובן ועם הפרדה בין גברים לנשים באופן מוחלט. בעבר, האוכל היה מאוד בנאלי ומתאים לחתונות ממוצעות בשנות ה-80. פסטלים וסטייקים בינוניים כיכבו בתפריט, אליהם הצטרפו מעט סלטים וחומוס. כיום, התפריטים מגוונים הרבה יותר, עם אוכל כשר גורמה. גם בקהילה החרדית אוהבים לאכול טוב וחלק מהשפים העכשוויים ביותר יודעים לשדרג את המנות המסורתיות לכדי מנות גורמה ששומרות על הטעם המוכר ולוקחות אותו צעד קדימה.

גם בעניין המוזיקה יש התקדמות גדולה מאוד. בעבר, לא היה נהוג להשתמש בדי ג'יי, ובדרך כלל השתמשו במוזיקה מסורתית וגנרית. כיום יש המון חרדים בעולם המוזיקה ולא מעט מוזיקאים המגדירים את עצמם כ-"די ג'יי חרדי". הדי ג'יי מגיע עם מגוון עצום של שירים, תוך כדי שמירה על חוקי הבסיס (לא יושמע קול אישה או מוזיקה שאינה שומרת על כבוד הנוכחים). אפשר לייצר מוזיקה עכשווית וטרנדית בכל חתונה דתית שתתאים גם לקהל היעד המיוחד הזה.

הפתעות ושדרוגים

חתונה דתית לא צריכה להיות בנאלית וצפויה, אפשר לייצר בה גם הפתעות. זה מתבטא בקבלת הפנים, במוזיקה, באוכל ובכל מקום בהם אפשר לשנות דברים מבלי לחרוג מהמקובל. אפילו הצלמים יודעים לשדרג את האלבום בעזרת תמונות מעט אמיצות יותר ואלבומים מקושטים ואיכותיים. גם צלמי הווידאו יודעים לייצר את הסיפור בעזרת שוטים מעניינים ומוזיקה, דבר שפשוט לא היה נהוג בעבר.

בעניין האופנה, הקהל הגברי אמנם די מוגבל בלבוש, אך יש רמות שונות של סטייל גם בעולם הדתי והחרדי. גם פה אפשר לחפש את החליפה האיכותית יותר והמבריקה יותר. אצל הנשים תמצאו גם כן כל מיני תוספות, במיוחד ברמת האקססוריז, דבר שלא היה גם הוא נהוג בעבר.

בניגוד לדעה הרווחת, חתונה דתית היא לא חתונה פחות שמחה לאור ההפרדה. החתונות הללו נוטות להיות שמחות במיוחד ומלאות בריקודים המוניים ומתוזמנים. בחתונות הגדולות מגיעים אלפי אורחים והקהילה הזו מרגישה שזו חובה לשמח חתן וכלה, כך שאחוזי ההגעה הם מרשימים ועולים על הממוצע. מדובר בקהל שרוצה לשמוח ולאכול טוב לא פחות מהקהל החילוני, ובשנים האחרונות הוא יודע להעניק את זה לעצמו.