חתונה בהפרדה – מה זה בעצם אומר?

כרטיסי הושבהבשנים האחרונות אנחנו שומעים לא מעט על אירועים שמתרחשים בהפרדה, בין אם הם נערכים במרחב הציבורי ובין אם הם נערכים במרחב הפרטי. מדובר על אירועים בהם גברים ונשים עומדים לחוד במטרה שלא יבואו במגע קרוב אחד עם השני. מדובר על אירועים בעלי אופי דתי או כאלה שיש בהם השתתפות רחבה מהמגזר הדתי.

חתונה בהפרדה היא דוגמה טובה לאירוע פרטי אשר מתקיים הכלל הזה, גברים ונשים רוקדים לחוד, ובמקרים רבים גם יושבים לחוד. בדרך כלל הפרדה שכזו תיעשה במסגרת חתונה חרדית, לעתים גם בחתונה במגזר הדתי-לאומי. בחתונות חילוניות, מן הסתם לא נראה את זה. עם זאת חשוב לומר שבקרב משפחות מסורתיות או משפחות שאחד מבני הזוג מגיע מבית דתי, גם אם הוא עצמו חילוני, ייתכן מאוד שבתחילת החתונה תהיה הפרדה, ולאחר מכן היא תוסר. זאת על מנת לאורחים הדתיים לרקוד ובשלב מסוים, ההפרדה תוסר ואז הם יחליטו האם להישאר באירוע או לעזוב.

חשוב לומר, חתונה בהפרדה היא דבר שאפשר לבצע בכל מקום, כלומר זה לא תנאי שטח או אולם, אפשר לבצע את החתונה בכל מצב בהנחה כמובן ובוחרים לעשות אותה כך. כל מה שצריך בשביל זה, אלה מחסומים ניידים אותם אפשר להציב ברחבה או באולם כולו, בכך ליצור הפרדה בין האזור בו יושבות ורוקדות הנשים לבין האזור בו יושבים ורוקדים הגברים.

צריך לומר, במקרים מסוימים ההפרדה היא אפילו על בסיס אולם, כלומר, מייחדים אולם אחד לגברים ואולם אחד לנשים, כך מונעים כל אפשרות אפילו לראות אחד את השנייה. מדובר במקרים של חתונה בהפרדה אצל קהילות חרדיות שנחשבות יותר קיצוניות במנהגים ובמסורות שלהן.

מדוע ההפרדה כל כך חשובה עבור חתונה חרדית?

לפעמים אנחנו רגילים לראות את ההפרדה כדבר טבעי, מובן מאליו, הרי היא כל כך הרבה זמן איתנו שאנחנו כבר תופסים כחלק בלתי נפרד מהנוף, גם אם אנחנו לא מגיעים מהמגזר החרדי או הדתי. לכן אנחנו גם לא מנסים להבין למה היא כל כך חשובה.

מאחר ויש את אלמנט הצניעות והחשש לבוא במגע אם גברים או נשים שאינם בני ובנות הזוג, הרי שחשוב מאוד לקהילה החרדית והדתית לשמור על הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי וכן באירועים פרטיים. לכאורה זה נשמע מוזר, הרי באירועים שכאלה יש בני משפחה ואם מבצעים הפרדה היא חלה גם עליהם, אך המחשבה היא, שיש סיכוי תמיד לבוא במגע עם אנשים שאינם מהמשפחה ומזה יש להימנע.

לפני סיום חשוב לומר, יש קהילות דתיות יותר ליברליות שאינן עורכות בהכרח חתונה בהפרדה, גם בקהילות אחרות ישנה טענה שלא תמיד צריך לבצע הפרדה שכזו. כפי שאנחנו יכולים להבין הדעות הן לכאן ולכאן וזה תלוי במארגנים של האירוע ובנופך שהם רוצים לתת לו.