אולם כשר – מה בדיוק אנחנו צריכים לדעת בנושא?

אוכל בחתונהמי שמחפש לערוך אירוע בישראל וליהנות מקייטרינג לא כשר, יתקשה מאוד למצוא אולם שיהיה מוכן להגיש אוכל כזה. יש לכך הסבר מאוד פשוט, מרבית האולמות וגני האירועים פועלים על פי תעודת כשרות מהרבנות מסיבות כלכליות ומיד נראה שהן סיבות מספיק טובות.

כשאנחנו מעוניינים לערוך אירוע, מן הסתם אנחנו נרצה להזמין אורחים, אשר חלקם בוודאי שומר כשרות ברמה כזו או אחרת. זאת אומרת שאם נגיש אוכל לא כשר הם לא יוכלו ליהנות ממנו.

אולמות וגני אירועים יוצאים מתוך נקודת הנחה, שאם הם יהיו מוכנים להגיש אוכל לא כשר באירוע שלהם, אז כל מי שצורך אוכל כשר ומקפיד לאכול אך ורק במקומות שמוכרים אוכל כזה, לא יוכל לצרוך אצלם אוכל ויתרה מזו, גם לא ירצה לערוך אצלם אירוע בעתיד. ההפסד הכלכלי לאותם אולמות וגני אירועים, יכול להיות עצום. כך גם ההפסד למארגני האירוע, אשר חלק מהאורחים שלהם עלולים להיפגע כתוצאה מכך. לכן אנחנו נמצא לרוב אולם כשר ולא אולם שפועל אחרת.

בין אם המקום מארח חתונות חילוניות או חתונות חרדיות, כשמדובר באולם כשר, על פי רוב מדובר על כשרות בשרית, שוב מסיבות כלכליות. ההנחה הרווחת היא, שמרבית האורחים ומרבית האנשים שמארגנים אירועים, ירצו להגיש תפריט בשרי ולא חלבי. אם המקום יגיש אוכל חלבי, הוא לא יוכל להגיש בשרי (ולהיפך), לכן בבחירה בין השניים, הם מעדיפים להגיש אוכל בשרי ולא חלבי.

נקודה נוספת שקשורה לעניין של אולם כשר, במקרים רבים בעלי האולם בוחרים מהיכן לקבל את אישור הכשרות, האם מהרבנות או מאחד הבד"צים שפועלים בנושא. בדרך כלל, הבחירה ברבנות היא הבחירה הטבעית, מקומות שמחמירים יותר, בוודאי מקומות במגזר הדתי והחרדי, יעדיפו לעבוד עם אחד מהבד"צים מתוך הנחה שכך הם יוכלו ליהנות מלקוחות מתוך המגזר שלהם.

כיצד בוחרים אולם כשר

כשאנחנו מחפשים אולם כשר, עלינו לזכור מספר דברים, הדבר הראשון כפי שציינו, האולם יגיש אוכל בשרי או חלבי, לא את שניהם כמובן. זה יכול להשפיע על מנות מסוימות (בעיקר על קינוחים במקרה ומדובר בכשרות בשרית). הדבר השני שעלינו לזכור, אנחנו לא יכולים להביא מזון מבחוץ, גם לא אלכוהול, אלא אם הוא כשר.

הדבר השלישי שאנחנו צריכים לזכור הוא, אם אנחנו רוצים לערוך אירוע בשישי, אז עלינו לקחת בחשבון שהמקום ייסגר כשעה לפני כניסת השבת, וכמובן שבשבת אין אירועים כלל.

אנחנו נבחר מקום שיוכל לשרת אותנו, מבחינת כל מה שאנחנו מחפשים באולם אירועים, בין אם זה ביחס לגודל וביחס לאלמנטים אחרים, אך עלינו לקחת בחשבון כמובן את כל השאלות שקשורות לכשרות, רצוי לברר את הנושא היטב עם בעלי המקום, על מנת שנוכל להיות בטוחים שלמקום אכן יש תעודת כשרות ואנחנו לא עלולים לגרום לעבירה או למשוך את האורחים שלנו לבצע עבירה.